Letní hrášek – sladká závislost

with Žádné komentáře

Zkuste hráškovou polévku na ledu a bleskové hráškové lívanečky

Čerstvě zralý letní hrášek je snad nejsladší zdravou luštěninou,  na kterou se těším již od začátku léta. Vrátí mě to do času mého dětství, kdy jsme jako malé děti podnikaly výpravy na hrášková pole a tam se přejedly  zralého hrášku tak, že jsme s bolestí břicha  měly problém dojít zpátky domů.  Dnes se již časy změnily, ale sladkost hrášku zůstává. Většina z nás těžko odolá vyloupávat hrášky z lusků a občas neujídat. Pravdou je, že nejsladší hrášek je ihned po utržení a každou hodinou svoji sladkost ztrácí, také proto se snaží všichni producenti hrachových lusků dostat svoji úrodu co nejdříve do mrazíren, kde nám při hlubokém zamrazení zůstane sladká chuť zachována.

hrasek_01

Cukrový hrášek

Dnes se již také nezůstává jen u hrášku získaného z vyloupaných lusků, ale stále více jsou ceněné odrůdy hrášku cukrového, výhradně pěstovaného pro zelené sladké lusky. Spíše nedozrálé šťavnaté semena uvnitř –  malé kuličky hrášku jsou tu jen tak na okraj.  Cukrový hrášek a jeho velmi oblíbená odrůda nazývaná  mangetout ( čti manžetu), francouzsky znamená „ jez všechno“, je již stálicí na talířích jako příloha či jako osvěžující salát. Popularitu si tyto lusky s malými hrášky vydobyly nejen pro svoji větší nutriční hodnotu, ale zejména pro svoji lehkost, křehkost a unikátní chuť. Lusky se jedí celé, a pokud je vaříte, tak jen velmi krátce.

Zelená  smaragdová barva hrášku láká nejen jako příloha, ale i jako studená polévka

Hrášek se nejen hodí jako báječná příloha. Angličané si neumějí představit své pověstné „ fish and chips“ bez hrášku a při podávání se vás rádi zeptají, zda si přejete hrášek jen vařený,  rozdrcený na kaši nebo tak asi půl na půl. Je v tom celá věda…

U nás je nejoblíbenější  klasikou  hrášková polévka. Je pravdou, že ze sušeného či mraženého hrášku ji můžeme mít,  kdy si zamaneme, avšak připravit polévku z právě sklizené úrody zeleného hrášku je něco úplně jiného. Ta nejbáječnější chuť  hrášku vyzní právě v uvařené polévce  z čerstvého hrášku.  Hrášek vařte zásadně v nesolené vodě, tak jako jiné luštěniny, jinak  jeho slupka ztvrdne, takže raději solte až těsně před podáváním.

Nevím,   jestli vás někdy napadlo, že se můžeme klidně inspirovat španělskou  studenou polévkou  gaspacho a připravit hráškovou polévku v době největšího horka  tzv. „na ledu“.  Chápu, že to může vyvolat zvláště u zarputilých zastánců pravé hrachové polévky zlou krev, ale nebojte se změny, je to jen o inovaci a o chuti. Nakonec studená polévka vás osvěží  a pokud si netroufáte nebo třeba ji připravujete pro děti, klidně si ji dejte za tepla, i tak je lahodná.

hrasek_05

Tajemství chutě a sytě zelené barvy je v rychlém zchlazení uvařeného hrášku a přidání máty, jejíž mýtická chuť vám učaruje. Očekávejte čistou esenci hrášku a pokud milujete zeleninové vývary zkuste uchovat lusky při vybírání hráškových kuliček a připravit z nich vývar jako základ polévky. Pro méně odvážné puristy je vhodné přidat česnek a kuřecí vývar. Mixujte a popřípadě pasírujte přes sítko          ( avšak pak se ptám, kde zůstává ta hodnotná vláknina), to záleží jen na vašem rozpoložení.  Přidáním smetany zjemníte chuť. Podávejte s krutony, opečenou slaninou na kostičky nebo jen s čerstvě namletým pepřem.

Hrášková polévka na ledu

Ingredience pro 6 osob:

1 kg čerstvého hrášku v luscích nebo alespoň 350 g čerstvého vyloupaného hrášku, možno použít i mražený
¾ litru zeleninového vývaru ( z lusek nebo z kostky), možný je také kuřecí, má výraznější chuť
10 lístků máty, nejlépe ananasové příchutě
sůl, čerstvě namletý barevný pepř
na dochucení: česnek, nejlépe z nové letní sklizně, kysaná smetana nebo smetana ke šlehání
na ozdobu: na kostičky nakrájená a osmahnutá slanina, opečené krutony z bagety či jiného pečiva

Postup:

Nejdříve vyloupejte hrášek z lusek a oddělte si asi hrst hrášků na ozdobu.   Lusky opláchněte,  zalijte vodou a vařte asi 20 – 30 minut, abyste získali dobrý vývar. Pokud nemáte lusky, použijte zeleninový nebo kuřecí vývar z kostky nebo koncentrátu. Poté ponořte do vařícího vývaru cedník, přidejte hrášek a vařte jen 5 minut. Přidejte lístky máty a vařte další 1 minutu. Mezitím si připravte studenou vodu s kostkami ledu. Po ukončení varu rychle vyndejte cedník s hráškem a ihned zchlaďte v ledové vodě asi 1 minutu, abyste zachovali krásně zelenou barvu kuliček. Vyndejte a okapejte.

Pokud si přejte polévku podávat studenou, vývar lehce zchlaďte, poté přidejte hrášek (a chcete-li i  česnek ) a rozmixujte. Před podáváním osolte a přidejte čerstvě namletý pepř. Podávejte v miskách na ledu nebo ve sklenicích, zjemněte a zdobte smetanou.

Zvolíte-li teplou variantu polévky, přidejte hrášek s mátou do teplého vývaru a rozmixujte do hladka. Můžete  dochutit také rozdrceným česnekem a smetanou. Osolte a přidejte čerstvě namletý pepř. Podávejte se slaninou nebo s krutony.

Bleskové hráškové lívanečky

Novinkou jsou i lívanečky z hrášku, které jsou hotové za chvilku. Všechny ingredience jednoduše dáte do mixéru . Můžete je podávat s opečenou slaninou, sweet  chilli omáčkou  a kysanou smetanou. Noblesnější varianta je s uzeným lososem a pažitkou. Zářivě zelené placičky vás překvapí nejen svoji svěží barvou, ale i chutí. Vyzkoušejte!

hrasek_07

Ingredience: pro 8 lívanečků

2 stonky bazalky
5 polévkových lžic mléka nebo smetany
5 polévkových lžic kysané smetany
1 vejce
šálek hladké mouky
½ malé lžičky prášku do pečiva
350 g hrášku (i mraženého)
Na dochucení: sůl, pepř, slanina, sweet chilli omáčka, kysaná smetana

Postup:

Do mixéru dejte bazalku a rozmixujte. Poté přidejte vejce, mouku, prášek do pečiva, mléko a kysanou smetanu a ¾ hrášku. Rozmixujte v hladké těsto, přidejte zbylý hrášek a lžící postupně těsto dávkujte na pánev s rozpáleným olejem. Pečte do zlatova.  Opečte slaninu a nakrájejte na menší kousky. Ozdobte lívanečky plátky slaninou a podávejte s pikantní sweet chilli omáčkou a kysanou smetanou.  Jsou jednoduše neodolatelné!

Dobrou chuť!