Lososový quiche aneb jak změnit stereotyp v podávání lososa

with Žádné komentáře

Slané koláče se těší oblibě již velmi dlouho. Nejznámější je Quiche Lorraine, tedy lotrinský koláč z křehkého těsta. Náplní je uzená slanina, smetana a vejce, později se začal přidávat i sýr. Quiche je velmi oblíbeným zpestřením a díky různým variantám náplní se připravuje s velkou rozmanitostí. Losos se špenátem a smetanou patří mezi oblíbené krémové slané koláče.

Quiche je francouzský název pocházející z německého Kuchen

Slovo quiche (čti kíš) zní velmi francouzsky a vzhledem k tomu lze předpokládat, že recept pochází z Francie. Jeho původ však poukazuje na Německo – i podle původního slova Kuchen, znamenající koláč. A aby nezůstali stranou ani Angličané, tentokrát s právem prvního objevu, náplně do křehkých těst se v Anglii začaly připravovat již počátkem 14. století, takže historicky nejstarší záznamy pocházejí z Albionu. Dnes však je quiche považován za typicky francouzský pokrm.

Nejznámější quiche? Quiche Lorraine

Dříve se slané koláče pekly z obyčejného chlebového těsta, o tom jsou již zmínky ze 16. století z francouzského města Nancy, kde byl údajně upečen první Quiche Lorraine. Teprve později se začalo používat koláčové, křehké těsto. Samozřejmě nejdůležitější je náplň, tou jsou typické suroviny z Lotrinska, tedy uzená slanina, smetana a vejce. Když tento slaný koláč získal oblibu v celé Francii, začal se do náplně přidávat i sýr, který v původních receptech chyběl.

Dnes existuje mnoho receptů na quiche s rozmanitými náplněmi: s masem, rybami, mořskými plody, vegetariánskými i jen sýrovými. Vždy však je třeba přemýšlet nad kombinací surovin, i když je někdy velmi lákavé využít vše, a často se podaří vykouzlit báječný quiche z toho, co právě skýtá vaše lednička.

Křehké máslové těsto, losos a špenát – ideální kombinace pro krémový quiche

Příprava není komplikovaná a slaný koláč s lososem poslouží jako skvělý oběd, večeře či znamenité pohoštění pro návštěvy či na party. Výhodou je, že se dá konzumovat teplý, vlažný i studený, takže je vhodný na piknik nebo i do práce jako svačina. Vzhledem k tomu, že vydrží dlouho vláčný, můžete jej připravit i v předstihu a stále bude velmi chutný. V kombinaci s bílým vínem získáte dokonale lahodnou harmonii chutí.

Quiche se peče v kulaté koláčové formě s vroubkovaným zvlněným okrajem, který mu dodá na přitažlivosti. Vzhledem k náplni volíme formu spíše hlubší, asi se 3 – 4 centimetrovým okrajem. Quiche můžete jíst jen tak samotný nebo se salátem.

Jak quiche připravit?

Křehké těsto na korpus koláče se většinou připravuje z másla a to skvěle ladí s výraznou chutí lososa. Na odlehčení, ale i pro zajímavé zvýraznění chutí se přidává špenát nebo třeba řeřicha. Milovníci sýrů ocení i přídavek tavicích sýrů, třeba raclette nebo blaťáckého zlata, které se smetanovou náplní dokonají své dílo.

Křehké těsto není složité, je hotové za chvilku, ale pokud nemáte právě chuť na sametový dotyk hladké mouky a másla v míse, můžete použít křehké těsto kupované, někdy již přímo označené pro přípravu quiche, nebo jen jednoduše těsto na křehký koláč, nikoliv však sladký.

Ještě než se pustíte do náplně, upečte těsto nejdříve bez náplně, tzv. „na slepo“, asi 15 minut. Použijte keramické kuličky nebo fazole na zatížení, aby vám těsto nevytvořilo bubliny.

Losos použijte čerstvý, předtím filety jen poduste v páře nebo jen krátce pečte v troubě či na pánvi, aby se rybí maso rozpadalo na části. Někdy je rychlejší koupit hotové podušené plátky, které fungují také perfektně. I špenát lze předem na másle podusit, ale jen velmi krátce, aby neztratil svoji barvu a získal lepší chuť. Smetanu je lépe použít s 30 % tuku, spolu s vejci koláč lépe usadí.

Quiche s lososem, špenátem a sýrem

Ingredience:

Na těsto:
200 g hladké mouky
100 g másla
1 žloutek
trochu studené vody
špetka soli

Na náplň:
300 g lososových filetů, čerstvých případně i již dušených
1 sáček čerstvého špenátu, lze nahradit i mraženými špenátovými lístky
4 vejce
400 ml smetany ke šlehání
150 g tavicího sýra Raclette nebo blaťáckého zlata
2 střední stroužky česneku
mořská sůl, čerstvě namletý pepř

Postup:

Na koláčový základ si připravte křehké těsto z lehce změklého másla a mouky, které v míse nebo mixéru rozdrobíte jako na drobenku. Přidáte žloutek a špetku soli, pokud je nutné, i trochu studené vody a vytvoříte hladké těsto. Na pomoučněné ploše vyválejte do kulatého tvaru koláčové formy a opatrně pomocí válečku přendejte do máslem vymaštěné formy s vroubkovaným okrajem a lehce vtlačte bez napínání těsta do formy kraje až k vysokým okrajům. Těsto by nemělo mít žádné trhliny nebo díry. Odkrojte přebývající kousky těsta a dejte do chladničky na 20 minut odpočinout.

Mezitím si připravte náplň. Pokud nemáte již podušené filety lososa, dejte na pečicí plech alobal, lososa namažte olejem nebo máslem, lehce osolte a opepřete a dejte péct asi na 15 minut na do trouby při teplotě 180 °C . Filety lososa také můžete uvařit v páře, důležité je, aby zůstal vláčný a rozpadal se na kousky. Nechte lehce vychladnout.

Mezitím si předehřejte troubu na 200 °C. Vyndejte z ledničky formu s těstem, vyložte ji pečicím papírem a rozložte na povrch rovnoměrně keramické kuličky či suché fazole nebo rýži na zatížení. Pečte asi 15 minut, odstraňte papír se zátěží a ještě dopečte 5 minut, aby byl povrch těsta suchý. Odložte formu s těstem zatím stranou.

Snižte teplotu trouby na 180 °C.

Na pánev dejte kousek másla a velmi krátce, asi 3 minuty poduste špenát, jen aby lístky jen trochu zvadly, nesmějí však ztratit svoji barvu. Přendejte do misky, avšak bez přebytečné vody, kterou špenát pustil.

Na korpus koláče postupně klaďte lososové kousky a kousky špenátu a zasypejte nahrubo nastrouhaným sýrem. Zatím ve větší misce velmi lehce rozšlehejte ve smetaně vejce, ochuťte solí, čerstvě namletým pepřem a dvěma nastrouhanými stroužky česneku. Nalijte na koláč a opatrně přendejte do trouby. Pečte 25 minut nebo jen do doby, než se koláč usadí a ztuhne. Podávejte teplý s míchanými salátovými lístky.