V červeném kari pochopíte kouzlo celého Thajska. Snadno a rychle

with Žádné komentáře

Myslíte, že kari je výhradně zimní jídlo? Tak to by se v Thajsku nejedlo žádné! Thajsko se svým celoročně teplým tropickým klimatem je naopak rájem všech druhů kari. Kari patří mezi nejoblíbenější jídla Thajců a kulinářský svět se do nich zbláznil také. Chutnají jedinečně, máte hotovo za chvilku a není to žádná velká věda. Ideální pokrm pro rodinu i přátele, vždy s ním překvapíte! Chutě jsou totiž mimořádné!

Zelené, červené nebo žluté?

Kari stejně jako ostatní thajské pokrmy hýří všemi možnými chutěmi, barvami, překvapivými kořeněnými tóny i čistými a osvěžujícími podtóny. Thajská kuchyně je plná různých druhů kari, mísí se v ní čtyři základní chutě nebo zdařilá kombinace jen některých z nich a zejména je zde patrný vliv Malajsie, Indie i Indonésie. Barva a druh kari se také odlišuje podle základů – kari pasty. Druhů masa nabízí thajská kuchyně na kari velmi mnoho, stejně jako využívá krevety či pro vegetariány nebo vegany používá tofu nebo dýni.

Kari pasta je základ, kupte si ji nebo ji připravte sami

Kari pasty se v Thajsku kupují zásadně čerstvé na místních tržištích a vydrží asi dva týdny. Abyste zachovali delší trvanlivost, je vhodné kari pastu ještě po příchodu domů osmažit na oleji, nechat vystydnout při pokojové teplotě a teprve poté dát v uzavřené krabičce do ledničky. V dnešní době, kdy thajská kuchyně patří mezi nejpopulárnější asijské kuchyně, kari pasty hravě seženete i v supermarketu, poměrně dost se dovážejí do Evropy. Od indických se odlišují nejen pevnější a hutnější strukturou a především chutí. Každý druh kari pasty se dá připravit doma a věřte, že to je výraz opravdové lásky k thajské kuchyni. Budete mile překvapeni i voňavou chutí, takže pro nadšené vyznavače exotické kuchyně doporučuji vyrobit si vlastní. V ledničce vydrží až tři týdny na rozdíl od autentické pasty z tržnice, protože ho stále budete udržovat silně chlazené. Dovážené pasty však bývají velmi kvalitní a jsou přímo z Thajska, takže při dnešním rychlém způsobu vaření jde o optimální přístup.

Nejoblíbenější červené kari s kuřecím, hovězím či vepřovým masem, ale i vegetariánské

A tak si podle nálady můžete vybírat, na co máte chuť nebo co právě nabízí vaše lednička. Červené kari se připravuje s kuřecím, hovězím i vepřovým masem, i s krevetami a ve vegetariánské verzi se používá tofu nebo dýně. Ostatní suroviny jsou běžné pro asijskou kuchyni: rybí omáčka, limetové listy známé pod označením kaffir lime, lze je použít i sušené, jen je nutné je předem namočit ve vodě – dají kari významně exotickou chuť, dále kokosové mléko nebo hustší verze, kokosová smetana a thajská bazalka. Do červeného kari se přidává i trocha čerstvé zeleniny, originálně čínský kadeřávek anebo zelené fazolky či obojí. Lze nahradit  i jinou zeleninou, pokud nemáte k dispozici fazolky nebo kadeřávek, použijte malou cuketu, zelený chřest, brokolici i květák. Některé recepty doporučují červenou papriku nebo i mrkev. Kari je ve své podstatě velmi variabilní pokrm, proto je také tak oblíbený.

Postup je také snadný, na rozpáleném oleji se osmaží kari pasta a vaří se s kokosovým mlékem. Teprve po chvilce se přidá maso a ostatní ingredience. Ananas zásadně použijte čerstvý a zralý, dodá kari báječnou chuť! A thajská bazalka, na ozdobu i jako závěrečné doplnění chuti kari, je esenciální.

Nejlahodnější kari? Červené kari s kuřetem a ananasem

Právem patří červené kuřecí kari nejen v Thajsku, ale i ve všech thajských restauracích mezi nejznámější a nejpopulárnější jídlo. Důvodem je pravděpodobně spojení těch nejlepších chutí: pikantní, slané a sladké. V červeném kari se odráží celé barevné Thajsko. Ochutnejte lahodnou chuť kuřete na červeném kari s ananasem.

Kuře na červeném kari s ananasem

Thajsky: Gaeng kha thi gai sai subparod

Ingredience pro 2 osoby:

150 g kuřecích prsíček
50 g čerstvého ananasu nakrájeného na kostky
20 g kadeřávku nebo zelených fazolek
2 šálky kokosového mléka nebo krému
2-3 lžičky červené kari pasty
1 lžička rostlinného oleje neutrální chutě, nejlépe palmový
4 – 6 limetových lístků (kaffir lime)
1 větší chilli paprička (asi 10 cm dlouhá)
1 polévková lžíce rybí omáčky
1- 2 lžičky palmového cukru nebo pasty (možno nahradit hnědým cukrem)
1 šálek kuřecího vývaru

Postup:

Nejdříve si připravíme maso a nakrájíme na malé plátky. Ananas rozčtvrtíme, použijeme jen čtvrtinu malého ananasu, vykrojíme tvrdé vnitřky, odkrojíme vrchní slupku a nakrájíme na kostky. Zelené fazolky nebo kadeřávek nakrájíme na kousky asi 2 cm dlouhé. Celou chilli papričku nakrájíme podélně na plátky, semínka ponecháme. V hrnci rozehřejeme trochu oleje a přidáme kari pastu. Z limetových listů odstraníme stonek a přidáme ke směsi. Chvilku osmažíme a zalijeme asi 2 polévkovými lžícemi kokosového mléka, promícháme a přivedeme k varu. Dolijeme zbytek kokosového mléka a kuřecí vývar. Jakmile se směs začně opět vařit, vložíme kuřecí maso a vaříme asi 2 minuty, poté přidáme ananas a kadeřávek nebo fazolky a chilli papričku. Přidáme rybí omáčku a cukr. Ochutíme a případně dodáme cukr. Přidáme hrst čerstvé thajské bazalky a podáváme.

Kari má mít trochu hustší konzistenci než polévka, docílí se i delším vařením, kdybyste náhodou přidali více vývaru či mléka než je potřeba a podává se v misce. Jí se s jasmínovou rýží. Thajci na talíř s rýží dávají z misky jen malou část kari a teprve když porci snědí, přidávají další. Kari se jí lžící, vidličkou se pouze jídlo přidává na lžíci. Sami si regulujte pikantnost červeného kari, přidejte trochu méně kari pasty nebo vyjměte z chilli semínka. Kari má být jen lehce pálivé.

Recept na domácí červenou kari pastu

asi 9 sušených chilli papriček bez semínek, namočených do vody a okapaných
1 lžička mořské soli
5 středních červených šalotek nakrájených na kostičky
2 střední kusy čerstvého galgánu nakrájeného na plátky
5 kusů na plátky nakrájené citrónové trávy
1 limetový list (kaffir lime) bez řapíku
5 větších stroužků česneku nakrájených na jemno
15 zrnek černého pepře
1 lžíce krevetové pasty, kupuje se hotová, najdete v supermarketu nebo na tržnici

Všechny ingredience vložíme postupně do hmoždíře a třeme do konzistence pasty. Uložíme do sklenice a skladujeme v lednici, kde vydrží až 3 měsíce. Až ochutnáte červené kari, nebudete mít výčitky, že jste si sami připravili i červenou kari pastu. Spíše se jí bude nedostávat! Červené kari vás okouzlí svými chutěmi a relativní lehkostí. Je lahodné a osvěžující, proto ho Thajci tak milují!