Cuketový chlebíček s citrónovým tymiánem. Vláčná pochoutka s bylinkovým nádechem

with Žádné komentáře

Když se urodí cukety, většinou nevíme co s nimi. A tak nečekejte, až z nich budou obrovské obludy a trhejte je, když dosáhnout téměř své dětské velikosti. Tak totiž chutnají nejlépe… Jsou křehké, jemné a perfektně se hodí třeba do citrónového chlebíčku. Tentokrát si vychutnejte mírně bylinkovou příchuť citrónového tymiánu, který chlebíček příjemně osvěží svou vůní. Léto začíná s právě uzrálými cuketkami.

Vítejte léto cuketou – letní dýní

Cukety patří mezi takzvané letní dýně. Mají převážně tmavě či světle zelenou barvu a jejich velikost může být velmi rozličná. V Anglii se tvrdí, že mohou dorůstat až do délky 1 metru, ovšem rekord byl zaznamenán v roce 2014 v Kanadě, když v provincii Ontario u Niagarských vodopádů, vypěstoval jistý Giovanni Batista Scozzafava, tedy patrně Ital, cuketu dlouhou 2,52 m! Zda byla i chutná, zdroj neuvádí. Tak jako tak byla rekordmanem a určitě nasytila i spoustu strávníků.

Oproti tomu vyhledávanou lahůdkou jsou tzv. mini cukety, které nejsou větší než váš prst. Největší pochoutkou jsou právě cukety menší až střední velikosti, totiž jen ty garantují sladší chuť.

Žluté cukety, žluté ceněné květy, ty však jsou i na zelených odrůdách

Příjemným osvěžením jsou zářivě žluté odrůdy cuket, které lze také celkem snadno pěstovat a je možné si s nimi dokonale oživit zahrádku. Nejen krásně žlutými plody, ale i velkolepými květy stejné barvy. Květy také zužitkujete, jsou posledním módním výstřelkem v gastronomickém pojetí vaření s květinami. A pravděpodobně se jedná o největší jedlou květinu. Květy lze totiž naplnit krémovým sýrem, obalit v mouce, vajíčku a strouhance a usmažit je. Také lze květy jen ponořit do těstíčka podobnému tempuře a osmažit. Zatímco polévka z květů je další možnou volbou a není tajemstvím, že se květy cuket a dýní jsou o vyhledávanou pochoutku.

Květy cukety seženete i v britských supermarketech a to značí jen jediné: cuketa se svými zajímavými květy se bere gastronomicky velmi vážně! Je jasné, jaké nesmírné těžkosti přináší jejich sklizeň a skladování, tak aby se předvedly v nabídce jako absolutně čerstvé, rychle vadnou a jsou velmi křehké. Pokud se to však podaří, pak jsou opravdu drahé, čemuž odpovídá i popsané úsilí. Květy jsou tudíž i ukázkou skutečné kvality cukety, proto jsou někde prodávány i se stonkem a s právě rozkvetlým květem. To je jen potvrzení, že se jedná o tu nejčerstvější cuketu.

Cuketa – nekonečné použití

Snad každá země a kuchyně  má své vybrané a oblíbené recepty s cuketami. Jsou totiž velmi variabilní, tedy lze s nimi připravit celkem širokou škálu kvalitních pokrmů. Není od věci také vzpomenout asijskou kuchyni, často se používá v thajské a vietnamské kuchyni na saláty i do kari. Cuketa má tu výhodu, že její křehkost nám umožňuje jíst ji i syrovou, ráda jí takto přidávám do polévek, jako třeba do japonské miso polévky.  Je nezbytnou surovinou při přípravě dušených směsí jako francouzský rattatouile anebo italská sicilská zelenina nazývaná caponata.  Řecká kuchyně si zase užívá cuket obalených ve vajíčku a opečených se sýrem, zatímco další kuchyně cukety zapékají s masem, často pikantním, takže se k celkem neutrální cuketě velmi hodí. S cuketami lze připravit snad úplně všechno, snadno nahradí brambory či okurku, stejně tak dobře se hodí do polévek či zapečená s rajčaty a sýrem.

Cuketa do citrónového chlebíčku

Pečení s cuketou není nijak obtížné, je dobré však myslet na to, že cuketa obsahuje vodu, kterou je nutné částečně odstranit. Ideálně je vhodné z nastrouhané cukety vymačkat vodu, podobně jako z okurky anebo jí proložit kuchyňskými papírovými ubrousky, které dokonale nasáknou přebytečnou vodu. A pak už postupujte zcela stejně jako třeba byste postupovali při pečení s jablky. S cuketou tedy naslano i nasladko. Do slaného koláče či na pizzu, stejně jako do sladkého chlebíčku.

Vyzkoušejte cuketu v citrónovém chlebíčku a do těsta přidejte i bylinky, tentokrát citrónový tymián, k cuketě i citrónu se výborně hodí. A neobávejte se příliš bylinkových chutí, tahle kombinace je prostě jedinečná!

Cuketový chlebíček s citrónem a tymiánem

Inspirováno Waitrose

Potřebujeme:

175 g másla
175 g cukru
3 velká vejce
100 g sýru ricotta
1 a 1/2 malé cukety (asi 250 g)
1 lžička vanilkového extraktu
125 g hladké mouky
85 g hrubé mouky
2 a 1/2 lžičky kypřícího prášku do pečiva
1/2 lžičky jedlé sody na pečení
špetku soli
2 citróny (z toho kůru ze dvou do těsta a šťávu z jednoho citrónu na polevu)
plnou hrst citrónového tymiánu
5 lžic moučkového cukru

Postup:

Předehřejeme si troubu na 180°C.  Nejdříve si nastrouháme nahrubo neoloupanou cuketu a položíme jí na talíř vyložený papírovým ubrouskem, dalším ubrouskem cuketu přikryjeme a dáme stranou. Vymažeme si formu na chlebíček anebo ji vyložíme papírem na pečení. V elektrickém mixéru ušleháme máslo a cukr a postupně přidáváme vejce, které by měly mít pokojovou teplotu, aby se směs nesrazila. Pokud by přesto začala hrudkovatět, přidejte trochu mouky. Postupně přidáme ricottu a směs mouky s práškem do pečiva a jedlou sodou. Nakonec přidáme citrónovou kůru ze dvou citrónů, (část jí ponecháme na ozdobení) nastrouhanou cuketu a asi polovinu snítek (jen lístky) citrónového tymiánu a v mixéru ještě mírně promícháme.  Směs přendáme do  formy na chlebíček a dáme péct asi na 60 minut do trouby.

Po upečení necháme mírně vystydnout a poté vyndáme z formy na mřížku a necháme více zchladnout. Mezitím si připravíme citrónovou polevu smícháním moučkového cukru, šťávy z jednoho citrónu a doplníme lístky tymiánu. Mícháme polevu do hladka a nanášíme na chlebíček. Ještě dozdobíme nastrouhanou citrónovou kůrou a lístky a květy tymiánu.