Vánoční cukroví se letos převléká do zelené. Se směsí z čaje matcha

with Žádné komentáře

Kdo by si před nedávnem pomyslel, že cukroví může mít i odlišné barevné tóny a také úplně jiné chuťové dimenze než tradiční kousky, které běžně na Vánoce pečeme. V posledních letech s  touhou po zdravějším mlsání se začíná prosazovat pečení z čaje matcha. Zelený pudrový prášek sice kraluje už dávno v třených těstech i v cookies, v matcha latté či ve svůdné a  lahodné zmrzlině, letos však se zdá, že plně ovládne i vánoční cukroví.

Čaj matcha je práškový čaj pocházející z Japonska, historicky však i z Číny. Zářivě zelený prášek je vlastně na jemno namletý zelený čaj té nejvyšší kvality. Unikátní je jeho specifická, silná chuť, která má v sobě má cosi tajemného a proto je často velmi individuálně přijímána. I samotné pěstování čajových lístků, jeho zakrývání, tedy zastínění čajovníků, následný sběr a sušení je zahaleno tajemstvím.

Důvodem je, že před vlastní sklizní je třeba co nejvíce stimulovat a zvýšit v čajových lístcích přítomný chlorofyl a aminokyseliny (theanin). Neméně důležitým procesem je i samotné mletí čaje na sametově práškový pudr. Jednoduše řečeno, jde o celý proces, který bývá často držen v tajnosti, aby poté ti největší čajoví mistři posvětili ty nejlepší čaje matcha k prodeji. Čaj matcha také často bývá nesprávně označován jako pravý, i když obsahuje i jiné druhy zeleného čaje, které nejsou z Japonska anebo nemají požadovanou kvalitu. Je proto vhodné při nákupu se dívat po bio kvalitě a sledovat místo původu, tedy z Japonska.

Zdravotní benefity nebo chuť stojí za oblibou zelených dobrot?

Co je na čaji matcha kromě chuti nejvíce ceněno, jsou jeho prokazatelné zdravotní benefity. Nejvýznamnější látkou obsaženou v matcha čaji jsou katechiny zejména tzv. EGCg (epigallocatechingallate), které mají protirakovinové účinky. Také aminokyseliny  a především vzácné látky  L-Theaninu, jsou důvodem proč je čaj matcha tak žádaný. Tyto látky dodají tělu energii, pomohou s detoxikací a spalováním kalorií, ale současně zklidňují, takže pomáhají dosáhnout čisté mysli bez vedlejších účinků kofeinu, tedy nervních energií přítomných v kávě.

Kolik vlastně přidat čaje matcha do těsta? Směs to vyřeší za vás

Západní gastronomie si čaj matcha tak oblíbila, že se pokouší ho dávat všude tam, kde je to vhodné. Zákusky z čaje matcha jsou již běžnou záležitostí a matcha latté či nápoje na mnoho dalších způsobů také. Ideálně se hodí tento zelený prášek do třených a piškotových těst. Nyní se ale jako novinka přidává do těst sušenkových a s nadcházejícími Vánoci také do vánočního cukroví.

Nový a rychlý způsob přípravy těsta na vánoční cukroví mě letos dokonale nadchnul. Takže porušuji zásadu, že pokud nejde vysloveně o nutnost, tak z připravovaných směsí nepeču. Objevila jsem směs na pečení cukroví z čaje matcha, která  stojí za vyzkoušení. Nejen, že je z celozrnné mouky a s třtinovým cukrem, ale především s perfektně vyváženým množstvím čaje matcha v bio kvalitě. Přidat ho málo znamená připravit se o chuť i účinky, přidat ho ale o dost více může být problém s chutí, která by se mohla někomu zdát tak trochu nahořklá.

Potvrzuji, že směs funguje báječně, můžete si přidat i podle vašeho uvážení třeba ořechy, já zvolila jemně mleté mandle. Dále již není co řešit, slepované  vykrajované cukroví ideálně ladí s marmeládou z hořkých pomerančů a meruňkovým džemem s rybízem. Výsledek je skvělý!  Vláčné a chuťové neotřelé cukroví s mnoha benefity a záludnou chutí. Nechte návštěvy hádat…

Vánoční celozrnné cukroví s čajem matcha

Ingredience na 3 plechy:

1  sypká směs na pečení celozrnného cukroví s čajem matcha od matchatea bio (340g)
180 g másla jen lehce změklého, tedy asi 10 minut z ledničky
2 vaječné žloutky
2 vrchovaté lžíce mletých mandlí (mandlová moučka)
trochu hladké mouky na vyválení
50 g hořké anebo bílé čokolády
meruňkový a rybízový džem anebo marmeláda ze sevilských pomerančů, případně co dá dům

Postup:

Sypkou směs vysypeme na pracovní plochu. Přidáme odvážené máslo, jen lehce změklé, tedy asi max. 10 minut z ledničky a nakrájené na kostky. Do směsi uděláme důlek, přidáme žloutky a mandlovou moučku a vidličkou nebo nožem rychle zpracováváme. Ze zpracovaného těsta vytvoříme malý váleček, zabalíme ho do fólie a necháme asi 2 hodiny odpočinout v ledničce. Předehřejeme si troubu na 170° C.

Vychlazené těsto rozdělíme na 3 díly, a postupně vyválíme, nejlépe za pomocí fólie na pomoučněné ploše, a vykrajujeme do zvolených tvarů. Klademe na plech vyložený papírem na pečení a dáme do trouby asi na 8-10 minut péct podle tloušťky vykrájeného cukroví. Cukroví po vychladnutí na mřížce slepujeme džemem nebo marmeládou, zdobíme hořkou nebo mléčnou čokoládou, kterou rozpustíme ve vodní lázni anebo jinak libovolně zdobíme. Také můžeme cukroví ozvláštnit cukrovou polevou připravenou vyšleháním 5 lžic moučkového cukru a asi 8 lžiček citrónové šťávy do požadované hustoty. Cukroví je dokonale vláčné asi za 2 dny, i tak je možné si na něm hned pochutnávat.