Kouzlení v hrnku neboli Mug cakes

with Žádné komentáře

te chuť na něco sladkého? Právě teď? Nemáte čas na pečení nebo nejste zrovna velmistři ve vaření? Nechcete se s nikým dělit, toužíte mít svůj díl sladkého jen pro sebe? Pokud jste si odpověděli ano, tak jste nejvážnějšími kandidáty na příznivce nového trendu Mug cakes neboli koláčů, dortíků, moučníků či bábovek v hrnku. Novinka, která přišla ze Spojených států, těží z pocitu, že na světě existuje něco, co vám přinese úsměv na tvář rychleji než cokoliv jiného – moučník, který si můžete udělat za pár minut.

V čem je háček?

Moučníky v hrnku si můžete udělat v mikrovlné troubě za méně než deset minut při použití jednoduchých surovin, rychlého odměření ingrediencí, žádného odpadu či zbytků a minimálního umývání nádobí. Řeknete si, v čem je háček? Upřímně řečeno – nikde není.

Jediný problém je, že když je to tak snadné, může se vám stát, že právě o půlnoci dostanete chuť na něco sladkého, co uspokojí vaši touhu třeba po čokoládě. Není nic jednodušího než si vykouzlit něco v hrnku – mug cake. A tak hrozí, že místo večerního šálku čaje si připravíte šálek, tedy vlastně hrnek bábovky nebo chceesecaku, cookies anebo fondantu, ano, tohle všechno se dá v hrnku bez větší námahy udělat.

Ideální dezert pro všechno

Pokud jste měli právě perný den a potřebujete nastartovat a dobít baterky, můžete mít v okamžiku připravenou dobrotu ke kávě či čaji. I pro děti je kouzlení v hrníčku ideální, můžete připravit mrkvový dortík nebo zdravější variace s celozrnnou moukou. V předstihu můžete plánovat bábovky v hrníčku i na party, a nejenom dětské, když připravíte různé varianty s ovocem, slaným karamelem, baileys nebo jiným likérém. A každý o tom bude mluvit.

Co potřebujete k přípravě?

Ke kouzlení v hrnku opravdu nepotřebujete žádné kuchyňské pomůcky nebo kulinářské znalosti – jen hrnek, mikrovlnku a pár základních surovin. Hrnek používejte spíše větší, nejlépe o obsahu 350 ml (proto mug cake, nikoliv cup cake), ale musí být vhodný do mikrovlnky, takže ne žádné pozlacené křehké hrníčky po babičce. Pokud nemáte tak velký, rozdělte do dvou menších a směs míchejte v misce. A ingredience?

máslo – nejlépe pokojové teploty, i když jej rozpouštíte
vejce – nejlépe pokojové teploty
cukr – zásadně velmi jemný, pískový, rychleji se rozpustí, může být i hnědý
mouka – hladká samokypřicí, do níž je prášek do pečiva již přimíchán, anebo běžná hladká, do ní pak práškek do pečiva přidejte
sůl – nemusí se přidávat vždy, ale jejím použitím se zintenzivní chuť, stačí jen špetka

Základní suroviny kombinujte s vanilkou, čokoládou, karamelem, čerstvým ovocem, esencemi z čaje, kávy nebo třeba s tropickým ovocem. Hledání chutí vás přesvědčí, že nejde jen o rychlou a levnou bábovku nebo koláček, ale během tohoto kouzlení vytvoříte velmi sofistikované a chutné pochoutky. Na chvilku prostě zapomeňte na Marry Berry a její pečení!

Zvláštní kapitolou při přípravě těchto dobrot je zdobení. Fantazii se meze nekladou, zdobte tím, co máte rádi, ale respektujte použité suroviny. Nejčastěji stačí jen cukrová poleva, čerstvé nebo mražené ovoce, pomerančová kůra, ořechy a pro děti barevné kuličky nebo třeba lentilky.

A můžete začít kouzlit! Je to tak jednoduché a snadné, že si po více pokusech vytvoříte své vlastní recepty.

Vybírám z kultovních receptů moučníků…. čokoládový s fondán a malinami (bez mouky), pomerančový s mandlemi a borůvkový s jogurtem, inspirována Lene Knudsenovou.

Čokoládový  fondán s malinami (bez mouky)

Suroviny:

1 cm tenký plátek másla (10 g)
1 vejce
4 lžíce pískového cukru
vanilkový extrakt podle chuti
3 lžíce kakaového prášku

Na ozdobu:

čerstvé maliny, bílá čokoláda nebo sněhové bezé

Dejte do mikrovlnné trouby při výkonu 800 W na 10 sekund v misce rozpustit máslo. V hrnku rozšlehejte vejce a postupně přidávejte cukr, vanilkový cukr, tekuté máslo a kakao. Vložte do mikrovlnné trouby na 1 minutu při výkonu 800 W. Zdobte čtverečkem bílé nebo mléčné čokolády, malinami a bezé pusinkami.

Pomerančová bábovka

Suroviny:

silnější plátek másla (30 g)
4 lžíce pískového nebo velmi jemného cukru
1 vejce
3 lžičky pomerančové šťávy
2 lžičky smetany na vaření
4 lžíce hladké mouky
3 lžíce mletých mandlí
1/2 lžičky prášku do pečiva
2 vrchovaté lžičky čokoládových kousků

Na ozdobu:

4 lžíce moučkového cukru
1 lžička pomerančové šťávy nebo likéru Cointré
4 proužky pomerančové kůry
1 plátek kandované pomerančové kůry nebo proslazovaného zázvoru

Dejte do mikrovlnné trouby při výkonu 800 W na 20 sekund v misce rozpustit máslo. V hrnku rozšlehejte vejce a postupně přidávejte cukr, vanilkový cukr, pomerančovou šťávu, mleté mandle, mouku, prášek do pečiva, tekuté máslo a čokoládové kousky. Vložte do mikrovlnné trouby na 1 minutu 50 sekund při výkonu 800 W. Ozdobte bílou cukrovou polevou, kterou připravíte smícháním moučkového cukru a likéru, a pomerančovou kůrou a plátek kandovaného ovoce.

Moučník s jogurtem a borůvkami

Suroviny:

1 cm tenký plátek másla (10 g)
4 lžíce pískového cukru
1 vejce
1 lžíce pískového cukru
3 lžíce jogurtu
6 lžic mouky
1/2 lžičky prášku do pečiva

Na ozdobu:

4 lžíce borůvek (mohou být i mražené)
2 lžíce cukru
nebo jen čerstvé ovoce

Dejte do mikrovlnné trouby při výkonu 800 W na 20 sekund v misce rozpustit máslo. V hrnku rozšlehejte vejce a postupně přidávejte cukr, vanilkový cukr, jogurt, mouku, prášek do pečiva a tekuté máslo. Vložte do mikrovlnné trouby na 1 minutu 40 sekund při výkonu 800 W. Polévejte borůvkami rozmačkanými s cukrem nebo jen ozdobte čerstvými malinami.

Dobrou chuť!