Nastal čas na změnu, upečte si na Vánoce krůtu. Vánoční pečená krůta se dá se připravit na mnoho způsobů. Tradičně s kaštanovou nádivkou, na husím sádle do křupava opečenými brambory a se zeleninovými přílohami je nepochybně královnou vánočního menu. Podávejte ji na první svátek vánoční jako Britové. Nejlahodnější kulinářský čas Vánoc přichází.
Místo večeře oběd, místo amerického a kanadského zvyku jednoznačně britský
Tradiční vánoční britská večeře se vlastně podává k slavnostnímu obědu na první svátek vánoční a není to americký ani kanadský zvyk. Krůta se přes oceán dostala z Anglie. První záznamy o menu na vánočním stole pocházejí z doby, kdy krůta na stole Jindřicha VIII. vystřídala labutě, pávy a jeřáby. Za časů viktoriánské Anglie se Vánoce slavily s větším důrazem a tím pádem stoupl i význam krůty jako vánočního pokrmu. Není divu, že i přes veškerou rozmanitost a zahraniční vlivy stále krůtu servíruje k tradičnímu vánočnímu menu 87 % Britů.
Nejen tradice, ale především chutě a přílohy
Krůta je navíc opravdu zdravá: její jemné maso je málo tučné, dietní a plné proteinů, vitamínů, především skupiny B, a minerálů, zejména zinku. Krůtí maso bylo zařazeno mezi zdraví prospěšné superpotraviny. Krůta na vánoční stůl zkrátka patří. Místo tradičního pečení pouze s kmínem zkuste připravit krůtu tak, jak ji jedí Angličané, s kaštanovou nádivkou, párečky zabalenými do slaniny, křupavě opečenými brambory, obrovskou dávkou zeleniny, lahodným sosem a skvělou brusinkovou omáčkou.
Pečení krůty je snadné, nebo ne?
Pokud přijde řeč na britské Vánoce, každá Angličanka může vyprávět o úskalích přípravy krůty, tedy jak se jí povedlo ji servírovat napůl nedopečnou nebo zase spálenou či moc vysušenou nebo že zapomněla vyndat drůbky a pekla je i se sáčkem uvnitř. Dlužno říct, že když se krůta povede, nikoho to moc nezajímá, ovšem hororové story vždy přijdou vhod. Pečení však není těžké, jen chce svůj čas. Pokud se pustíte do krůty i s vyjmenovanými přílohami, a věřte, že v tom je právě ta exkluzivita, chce si jen přípravu všech příloh správně načasovat.
Pečená krůta s kaštanovou nádivkou
krůta 4 – 5 kg
2 světlé a 2 červené cibule
4 plátky máslové nebo jiné dýně
1 pastiňák, 1 mrkev
1 jablko, 1 citrón
70 g másla
hrubá mořská sůl, hrubě čerstvě namletý pepř
Krůtu očistíme, omyjeme, osušíme a hrubou solí celou nasolíme zvenku i vevnitř. Připravíme zeleninu, oloupeme cibuli, pastiňák, kousek dýně a nakrájíme je na větší kusy a dáme na hlubší plech. Navrch posadíme krůtu, dovnitř vložíme na půlky rozkrojený citrón a neoloupané celé jablko, přidáme čerstvý tymián, podlijeme trochou vody a dáme do rozehřáté trouby 200 °C horké zprudka na 40 minut opéct. Poté na vrch krůty a k nohám dáme plátky másla, ještě podlijeme horkou vodou, zabalíme do alobalu, aby byl pevně přichycen k plechu, ale tak, aby se nedotýkal vršku krůty. Pečene při teplotě 180 – 200 °C podle velikosti krůty další 4 hodiny (platí u krůty o hmotnosti 4-5 kg). Po 40 minutách pravidelně kontrolujeme a podléváme, ale vždy zase zabalíme pevně do alobalu. Upečená krůta musí být měkká, nesmí z ní již vytékat žádná čirá tekutina a na povrchu musí být do zlatova. Po upečení krůtu přednáme na servírovací tác a opět přikryjeme alobalem a dvěma utěrkama a necháme v teple ještě 30-40 minut odpočívat. Zatím si připravíme omáčku. Opečenou zeleninu na plechu povaříme, až se voda vypaří, a zaprášíme hladkou moukou. Mouku opečeme spolu se zeleninou a pak odškrabujeme z plechu zapečené zbytky šťávy z krůty a zeleniny. Zalijeme horkou vodou (a šťávou z mrkve), krátce povaříme a v cedníku propasírujeme do hladka. Většinou ji není třeba již dochucovat, v omáčce je koncentrace toho nejlepšího, co se s krůtou upeklo.
Kaštanová nádivka
Jedlé kaštany patří k zimě a jejich chuť ozvláštní nádivku. Spolu se šalvějí jde o dokonalou kombinaci.
Nádivku můžeme plnit do krůty, já však mám raději verzi, kdy se nádivka peče zvlášť, je křupavější a je možné ji pak ještě doplnit třeba slaninou nebo šunkou prosciutto. Nádivku zapékáme ve vymazané formě na muffiny.
Na nádivku budete potřebovat:
150 g jedlých kaštanů (upečených a vyloupaných nebo hotových v konzervě nebo folii)
1 menší cibule, nejlépe šalotka
200 g mletého vepřového masa
1 vejce
mořská sůl, čerstvě namletý pepř
trochu strouhanky
nasekaná čerstvá šlavěj a tymián podle chuti
Kaštany propícháme nožem a dáme na plech asi na 10 minut zprudka opéct, oloupáme je a nasekáme. Na másle zpěníme na jemno nakrájenou cibuli, přidáme kaštany a lehce opražíme. Přendáme do mísy a necháme zchladnout. Přidáme mleté maso, vejce, koření a bylinky a trochu strouhanky. Vytvarujeme kuličky, navrch ozdobíme plátky šunky prosciutto a dáme do vymazané formy na muffiny zapéct asi na 30 minut.
Pečené brambory
O způsobu pečení brambor k vánoční krůtě by se daly napsat romány. Každý ví, že se neobejde bez husího sádla, které dá bramborám tu správně neodolatelnou chuť, takže tentokrát žádné olivové oleje.
Tajemství jejich přípravy tkví také v postupu. Oloupané brambory se nejdříve povaří, ale jen krátce asi 5 minut. Slijeme z nich vodu, necháme ještě 5 minut pod pokličkou stát a pak s nimi v hrnci zatřeseme. Brambory totiž musí být “chlupaté”, na povrchu vypadají, jako by se trochu rozvařily. Nyní je dáme na horký plech potřený husím sádlem a také je sádlem řádně pokapeme. Dáme péct do trouby do zlatova, asi 30 minut, v průběhu pečení je opatrně obracíme.
Vepřové párečky ve slanině
Můžete koupit hotové( Marks and Spencer, či Robinsons) anebo zkuste malé vinné klobásky zabalit do anglické slaniny. Pečte asi 25 minut do růžova.
Zelenina jako příloha, králem je pastiňák
Sladký pastiňák je králem příloh. Oloupaný a na hranolky nakrájený pastiňák dáme do zapékací misky, pokapeme tentokrát olivovým olejem a nasolíme hrubou mořskou solí a čerstvě nahrubo umletým pepřem. Zapékáme do měkka za občasného protřepání misky.
Máslová dýně se hodí zapečená
Na plech dáme papír na pečení a pomažeme ho olivovým olejem. Přidáme oloupanou a nakrájenou máslovou dýni, pokapeme olejem, osolíme a přidáme pepř. Můžeme doplnit čerstvými bylinkami, třeba tymiánem.
Mrkev koupaná v pomerančovém džusu
Mrkev nakrájíme na hranolky a opečeme na hnědém cukru. Zalijeme pomerančovou šťávou a necháme dusit pod pokličkou asi 7 – 10 minut. Osolíme, zlehka opepříme a slijeme, avšak přebytečnou šťávu zachováme, výborně s ní ochutíme omáčku ke krůtě.
Růžičková kapusta je lahodná jen krátce uvařená
Růžičková kapusta je tradiční zelenina ke krůtímu masu a výborně se ke svátečnímu menu hodí. Zapomeňte na štiplavě hořkou chuť, kterou nám po celá léta všichni vnucovali. Kapustičky očistěte, trochu odspoda nakrojte a dejte vařit do osolené vody jen na 6 minut. Vyndejte a ihned podávejte nebo polijte na kostičky nakrájenou slaninou osmaženou na másle.
To nejlepší na závěr – brusinky
Pokud se vám podaří sehnat čerstvé brusinky, máte se na co těšit. Můžete si připravit vlastní brusinkovou omáčku, kterou podáváme teplou nebo studenou, podle chuti. Brusinky nejdříve lehce zkaramelizujeme s cukrem, tím nešetříme. Jakmile pustí šťávu, přidáme trochu vody a koření: celou skořici, hřebíček a nastrouhanou pomerančovou kůru. Povaříme asi 5 minut do konzistence tekuté ovocné omáčky.