Co s přezrálými banány? Upečte si banánový chlebíček!

with Žádné komentáře

Banánový chlebíček nebo banánový dort, ať už jej nazýváme jakkoliv, je vláčný, bohatě aromatický, dekadentní moučník, který má svůj neodolatelný šarm. V čem? Zužitkujete zapomenuté přezrálé banány, které si přímo říkají o použití k pečení, a oceníte jeho lahodnou, voňavou chuť a jednoduchou a rychlou přípravu.

Banánový chlebíček zná téměř celý svět, vznikl ve Spojených státech

Celosvětově známý banánový chlebíček si v Čechách našel již dost příznivců, nicméně stále jsme ještě pozadu za Franouzi a Italy, kteří jako správní gurmáni si jej také oblíbili, i když po něm tak nešílí jako v USA, Austrálii, Novém Zélandu, Velké Británii a Karibiku.  Zajímavé je, že ve skandinávských zemích, které jsou známé svými pečenými sladkostmi se však téměř neprodává ani moc nepeče.

Tvrdí se, že v Austráli a na Novém Zélandu je banánový chlebíček přímo náboženstvím, banánové pyré si prý kuchařky připravují dopředu a zmrazí, aby bylo kdykoliv po ruce k přípravě chlebíčku pro neočekávané návštěvy. Také ve Spojených státech je jeho obliba obrovská. Není divu, právě tady banánový chlebíček vznikl a má ve Spojených státech svůj oficiální svátek –  National Banana Bread Day.

Americký svátek – Národní den banánového chlebíčku

Není sice přesně známo, jak tento svátek vznikl, je však jisté, že v tento den se vzdává hold místním hospodyňkám, které v době Velké ekonomické krize v 30. letech minulého století vymyslely zpracování přezrálých banánů do delikátního zákusku – banánového chlebíčku. V době krize byly banány velmi drahé, přestaly se kupovat a začaly se velmi rychle kazit, tudíž hrozilo, že se celé dovezené dodávky vyhodí. Za zlevněnou cenu Američanky neváhaly banány koupit a přetvořit je v absolutně skvělý dort. A jak se tento den slaví? Jednoduše zajdete do místního pekařství a koupíte si banánový chlebíček nebo ho upečete pro své blízké a přátele. Můžete se také zúčastnit soutěže s novým receptem nebo vymyslet novou variantu zdobení. Hlavně si 23. únor, na nějž svátek připadá, musíte užít a bez ohledu na všechny možné diety, co právě držíte,    a dát si banánový dortík alespoň ke kávě.

Skvělá chuť, jednoduchost, variabilita.  Proč je banánový chlebíček tak oblíbený?

Nejen pro svoji velmi aromatickou chuť, které vévodí přírodně sladký banán, ale zejména pro svoji jednoduchost. Nakonec čím přezrálejší banány, tím je chuť intenzivnější. I pro svoji strukturu, která může být tak vláčná, až se přímo rozpadá, když se do chlebíčku zakousnete. A navíc, banánový chlebíček je tak přizpůsobivý, že snese i různé varianty přípravy a přidaných surovin, zejména ořechů a dalšího ovoce. I forma, jakou zvolíte při jeho pečení, je na vás; můžete ho připravit jako dort, tedy do kulaté dortové formy, dokonce ho naplnit krémem, odtud název banana cake, anebo můžete těsto nalít do dlouhé hranaté formy jako na srnčí hřbet a získat tak banánový chlebíček (banana loaf), aby se mohl lépe krájet a vzít jen tak do ruky. I s jeho podáváním si můžete vyhrát, polít ho cukrovou polevou, zdobit ořechy anebo chlebíček jen nakrájet, dát do toustovače a podávat namazaný mírně osoleným máslem. Jen pocukrovaný však má také své kouzlo.

Banány, které dávají unikátní chuť. Pozor na vyvážené dávkování

U banánového chlebíčku je třeba správně nadávkovat množství banánů. Pokud dáme příliš málo, moučník nebude mít tu správnou banánovou chuť, pokud to přeženeme a ve snaze spotřebovat všechny hnědé banány, co máme doma  jich dáme příliš mnoho, chuť bude moc aromatická, struktura až lepivá a chlebíček málo nabyde.

Musejí být banány přezrálé? Samozřejmě to není absolutní podmínkou, ale o to právě u banánového chlebíčku jde. Jeho chuť je založena na aromatických, velmi zralých banánech, jejichž vůně a struktura je o dost odlišná od banánů nezralých. I velmi měkké banány si přímo říkají o zpracování do těsta, určitě ale nemají být shnilé či plesnivé.

Správně použité banány předurčují voňavost chlebíčku, takže není zapotřebí do těsta přidávat žádné další koření, třeba skořici, které by chuť tohoto moučníku podpořilo. Samotné banány mají lehce vanilkovo-citrusovou vůni, a tak jen pár (opravdu jen pár) kapek valikového extraktu může chuť a aroma banánů podtrhnout. Co se týká struktury přidávaných banánů, je mnoho názorů o způsobu použití, někdo banány rozmixuje na pyré, někdo zachová co nejvíce jejich změklou strukturu.

Pokud řeknete banán, mně se vybaví další vhodná surovina a tou je čokoláda. S banánem v chlebíčku tvoří neodolatelnou kombinaci. A je jedno, jestli se rozhodnete pro tmavou hořkou anebo mléčnou. Co banánovému chlebíčku dodá ještě lepší chuti, je hnědý třtinový cukr, ten je téměř nezbytnou surovinou.

Banány, čokoláda, hnědý cukr – dokonale dekadentní moučník

Vyzkoušela jsem již více receptů, nejen proto, že přezrálé banány se doma najdou skoro vždycky, ale také pro stále nekončící hledání toho pravého. Pravdou je, že se stále vracím ke spíše minimalistickému receptu opravdově zaručených chutí podle Nigela Slatera, který je známý svým vytříbeným kuchařským vkusem. Vedle osvědčeného receptu na banánový chlebíček s použitím jen světlejšího hnědého cukru, másla a tmavé čokolády http://www.tastejourney.cz/2014/02/bananovy-chlebicek-slavi-v-americe-svuj-svatek/ přichází s novým doplněním chuti blanšírovaných jemně mletých lískových ořechů a kombinací hnědého muscovado a bílého cukru. Výsledek? Dokonalá souhra chutí. Vyzkoušejte!

Banánový chlebíček:

pro jednu hlubší formu 23 x 12 cm, což je náplň asi 900 g

Ingredience:

175 g změklého másla
175 g cukru (1/2 světlejšího muscovado cukru a 1/2 bílého krupicového cukru)
100 g najemno umletých lístkových ořechů, nasucho opečených a zbavených slupky
2 vejce
175 g hladké mouky
2 lžičky prášku do pečiva
2 velmi zralé banány střední velikosti
pár kapek vanilkového extraktu
100 g kvalitní hořké nebo mléčné čokolády rozlámané na malé kousky
kelímek nízkotučné zakysané smetany nebo hustšího jogurtu na ozdobu

Postup:

Nejdříve si předehřejte troubu na 170 °C. Formu na chlebíček vyložte papírem, stačí jen dno a její delší strany.

Připravte si lískové ořechy. Pokud nemáte již oloupané, dejte je i se slupkou na suchou pánev a chvilku orestujte. Vložte je do papírového ubrousku, promněte a tím odstraníte slupku. Již oloupané ořechy bez slupky orestujte do světle hněda. Dejte do mixéru a sekejte na jemno.

no images were found

Nejlépe v mixéru míchejte změklé máslo a oba dva druhy cukrů, dokud nezískají barvu světlé kávy. Postupně přidejte dvě celá vejce a pár kapek vanilkového extraktu a stále šlehejte. Snižte výkon mixéru a pomalu přidávejte najemno nasekané ořechy a mouku smíchanou s práškem do pečiva. Banány oloupejte a rukou je rozdrobte na menší kousky, přidejte do směsi. Tabulku čokolády nožem nakrájejte na malé kousky a přidejte spolu s banány. Hmotu již nešlehejte, jen vše spojte dohromady lehkým zamícháním. Těsto přendejte do formy a navrch jen lehce posypte krystalky hnědého cukru. Pečte asi 60 minut, vyzkoušejte špejlí, zda je těsto již hotové, popřípadě ještě chvilku dopékejte. Vyndejte z trouby, nechte vystydnout, vyjměte z formy a posypte moučkouvým cukrem. Podávejte s nízkotučnou zakysanou smetanou nebo hustším jogurtem.