Orientální falafel. Zdravý a chutný předkrm z cizrny

with Žádné komentáře

Falafel je jedním z nejchutnějších pokrmů Středního východu. Najdete ho v Libanonu i v Izraeli jako oblíbebou pochoutku na ulici, tzv. street food, ale můžete si ho dát jako součást velkého talíře libanonských předkrmů s názvem meze. Je ideální pro vegetariánské hodování. K docílení ještě zdravější verze se falafel nesmaží, ale jen upeče na plechu v troubě. Čerstvé bylinky jsou nezbytné, a kdo miluje koriandr, bude nadšen.

Co je vlastně falafel?

Jde o kuličky z rozdrcené cizrny anebo zelených fazolí fava (angl. broad beans a jeho kultivary, česky nazývané bob obecný), můžete samozřejmě zkombinovat obě luštěniny, to vše je ochucené koriandrem, římským kmínem, česnekem, případně jiným pikantnějším kořením, velkou dávkou čerstvé petržele a koriandru a krátce osmažené na oleji. Falafel se často podává s pita chlebem, tedy oválnými plackami, které se rozříznou a naplní jako kapsa, anebo se balí do placek chleba nazývaných taboon. Můžete k němu přidat salát z rajčat a okurek, nakládanou pikantní zeleninou, humus, ostrou omáčku anebo ochucenou omáčku z pasty ze sezamu, nazývanou tahini. Kuličky mohou být i lehce zploštělé, takže vypadají jako vegetariánské či veganské hamburgery.

Cizrna chutná i zdravá luštěnina s velkou variabilitou

Cizrna neboli římský hrách nám už není tak neznámou luštěninou. Pryč jsou doby, kdy v supermarketech na obalu s naklíčenou cizrnou svítil nápis “cizina” a většina z nás nevěděla, o co se jedná.

Cizrna je luštěnina, která je plná rostlinných proteinů, vápníku, železa, magnézia, draslíku, manganu, vitamínu C a B, kyseliny pantotenové a folátů. Svým vysokým obsahem vlákniny efektivně snižuje cholesterol v krvi a celkově prospívá organismu. Nejen pro své zdravotní přednosti, ale zejména pro chuť a variabilitu, s jakou můžeme cizrnu použít, se rychle rozšířila i mimo Střední východ. Snad nejznámějším pokrmem z cizrny je humus, dokonalá lahůdka se sezamovou pastou paradoxně neodpovídající svému českému ekvivalentu pojmenování. Její obliba svědčí i o tolika příchutích a variantách, že například v britských supermarketech je celá jedna sekce chladícího boxu zaplněná různými druhy humusů od shora až dolů. Dobrou zprávou je do našich supermarketů pomalu vstupuje také.

Hádka o původ falafelu

Odkud vlastně kuličky falafel pocházejí, není tak úplně jasné. Tvrdí se, že jde o pochoutku z Izraele, i když asi není typickým židovským pokrmem. Přesto ho v Izraeli považují za své národní jídlo. Nicméně falafel k oblasti Středního východu nepochybně patří, některé zdroje uvádějí, že původně pochází z Egypta, a to dokonce už z dob faraónů, takže i Egypt považuje falafel za své národní jídlo. Nakonec zjistíte, že v regionu Středního východu si falafel všichni přivlastňují, také proto jeho původ je stále živým tématem. Pro mne je však symbolem libanonské kuchyně a je to dáno asi tím, že je součástí již zmíněné meze, výběru osvěžujících a zdravých předkrmů, které vydají i za hlavní jídlo a jsou stále rozšířenějším pokrmem nejen ve známých deli, obchodech a buffee s delikatesami.

Falafel z cizrny ve dvou variantách – smažený a zdravější pečený

Můj falafel je připraven z cizrny, ale pokud se rozhodnete pro fazole, čeká vás nádherně zelená barva kuliček, tu však můžete docílit i přidáním velkého množství nasekané petržele a koriandru.

Pro zdravější verzi zapomeňte na smažení v oleji a kuličky jednoduše upečte, na chuti to trochu ubere, vyváží to ale pocit, že jste pro své zdraví udělali maximum.

Ten správný falafel je však osmažený v oleji, zde si vychutnáte tu pravou chuť a tak zvolte velmi kvalitní olej. Nakonec kuličky se smaží jen pár minut a můžete je hned okapat a přebytečný olej nechat vsáknout do ubrousku. Podávejte s humusem, olivami, v pita chlebu, který má krásné dutiny jako dělané pro náplně, vždy však s lístky salátu a červenou cibulí.  Servírujte s okurkovým salátem s rajčaty, tak jak se podává na Středním východě. Rychlé, zdravé a chutné jídlo!

Falafel z cizrny

Ingredience:

400 g cizrny (římský hrách) namočený přes noc anebo z konzervy
1 velká hrst čerstvé petržele
1 velká hrst čerstvého koriandru
2 stroužky česneku
1/4 lžičky mleté pálivé papriky
1 lžička mořské soli
čerstvě namletý pepř podle chuti
1 malá lžička mletého římského kmínu
1 malá lžička mletého koriandru
1 vejce
šťáva z 1/2 citrónu
1 lžíce hladké nebo špaldové mouky ( možno vynechat)
1 lžíce olivového oleje

olej na smažení, jestliže se rozhodnete pro tuto variantu
4 placky pita chleba
červená cibule pro plnění do pita chleba
lístky zeleného salátu
humus

Postup:

V případě použití suché cizrny ji přes noc namočíme, a před použitím okapeme v sítku. Můžeme též využít již naloženou cizrnu z konzervy, je to rychlejší a šikovnější. Okapanou cizrnu přendáme do mixéru a doplníme nahrubo nasekanou hladkolistou petrželí a koriandrem. Přidáme oloupané stroužky česneku a koření, sůl a pepř a vejce a pro zpevnění přidáme lžíci mouky. Najemno nastrouháme kůru z půlky citrónu a přidáme ke směsi. Vše nasekáme v mixéru podle toho, jak chceme mít směs hladkou, menší kousky cizrny však nevadí, hrubší varianta je velmi žádaná.

Do rozmixované směsi přidáme lžíci olivového oleje, zamícháme stěrkou a tvoříme kuličky, které dáme na pečicím papírem vyložený plech péct 15 minut do předehřáté trouby.

Falafel je možné také osmažit v horkém oleji po všech stranách, celkem jen 3 minuty. Necháme chvilku na papírovém ubrousku, aby se vsákl přebytečný olej.

Podáváme teplé nebo studené v rozkrojeném pita chlebu, doplníme lístkovým salátem, olivami, humusem anebo salátem z okurek a rajčat.