Kadeřávek, jablka a pohanka. Podzimní super zdravý salát s oříškovou chutí

with Žádné komentáře

Kadeřávek je zimní zeleninou číslo jedna a jeho sezóna právě začíná. Extrémně zdravý, extrémně dobrý, málokdo kdo by hledal v této skromně vypadající zelenině taková bohatství. Obsahuje více železa než steak, více vápníku než mléko a 17 x více vitamínu C než mrkev. Zkombinujte ho s jablky a doplňte oříškovou chutí pohanky a lískovými ořechy a máte supersalát.

Kapusta kadeřávek je spíše divokou podobou kapusty než jeho domestikovanou verzí.  Netvoří hlávku, ale jeho listy jsou usazeny jako větve stromku, proto se některý nazývá palmový. Existuje mnoho druhů kadeřávku a jsou součástí mnoha cizích kuchyní, například ta italská a skandinávská si v něm libuje, ale najdete ho třeba i v thajské kuchyni. Ve světě se používá často jeho anglický název “ kale”  a tak až tento používaný název uvidíte v nabídce tuzemské či zahraniční restaurace, neváhejte ho ochutnat.

Super zdravá potravina

Je extrémně zdravý, běžně je zařazen mezi tzv. superpotraviny. Významně snižuje cholesterol, jen jeho účinek může být rozdílný, zda ho požíváte syrový nebo jen dušený v páře, kde zaručené dojde k uvolnění působících látek.

Snižuje riziko rakoviny močového měchýře, prsu, střev, vaječníků a prostaty. Účinnou látkou jsou zde tzv. isothiocyanaty, které také působí komplexně na detoxikační systém v těle. V kadeřávku bylo také nalezeno celkem 45 různých flavonidů, z nichž kaemferol a quercetin, chránící tělo před záněty a působí antioxidačně, mají nejvyšší zastoupení v této skromně vypadající zelenině. Obsahuje více železa než steak, více vápníku než mléko a 17 x více vitamínu C než mrkev. Takže pokud chcete, aby účinek na vaše tělo byl zásadní, doporučuje se 2-3 krát týdně půl nebo jeden šálek rozmixovaného kadeřávku.

Jak připravit kadeřávek?  Na páře ale i syrový!

Jako každou listovou zeleninu, zvláště přílohovou, která je nejčastějším způsobem použití kadeřávku, se doporučuje spíše jen dusit v páře po dobu 5 minut. Nicméně kadeřávek lze konzumovat syrový, je velmi chutný právě na syrovo v salátu, kde se spíše jen vmasíruje sůl nebo citrónová šťáva, aby změnil barvu a narušila se jeho struktura. Na syrovém kadeřávku si proto lze pochutnat, ale jen tehdy, když se jedná o mladé a čerstvé listy, v případě, že máte kadeřávek tužší, je lépe ho povařit. Stonky jsou tužší, takže se spíše nekonzumují.

Jakýkoliv kadeřávek lze velmi dobře použít pro zdravé smoothie, kde svoji neutrální chutí „podrží” ostatní ingredience a touto formou je ideální ke konzumaci. Smoothie z kiwi, kadeřávku a jablka je výbornou pochoutkou. A nenechte se odradit temně zelenou barvou nápoje!

Překvapivě dobrá chuť a Cavolo Nero exkluzivní lahůdka

Kadeřávek se stal součástí tzv. zimních zelených salátů a je k dostání celoročně. Jeho sezóna však začíná právě teď a bude tak až do konce března. Zaslouží se o to i odolnost kadeřávku proti mrazům, či dokonce právě lehké mrazíky mohou ještě chuť kadeřávku prohloubit a zjemnit, takže labužníci a vyznavači všeho z kadeřávku o tom vědí své.

Exkluzivní odrůdou je tzv. palmový nebo také dinosauří kadeřávek, jménem Cavolo Nero. Pochází z Toskánska, ale dnes ho pěstují všude jinde a například v Británii je velmi rozšířen. Je naprosto lahodný, má krásné listy pokryté bublinami jako je kůže prastarých ještěrů a proto také jeho název brontosauří kadeřávek. Název Nero je odvozen od legendy, že císař Nero jej doporučoval svým vojákům,  údajně podporoval chrabrost, tedy hlavně poskytoval organismu totální vzpruhu. Je tmavší, ale o to lahodnější, zvláště syrový.

Až ho uvidíte, kupujte!

Čerstvý, osvěžující a zdravý salát

Kadeřávek  je skvělý do salátu. Abychom si zamilovali jeho chuť, potřebujeme k němu nějaký protiklad osvěžujících chutí. Jablko a grapefruit jsou ideální a pak už jen zbývá oříšková chuť, o tu se zaslouží pohanka se svoji jemně oříškovou příchutí, zvláště když jí opečete na sucho. Brokolici berte jako ideální dochucení a vylepšení tak už jedinečně zdravého salátu. K podzimu se hodí skvěle, kadeřávek začíná svoji sezónu a s jablky nevíme kam s nimi.

Salát z kadeřávku, jablka, grepu  a pohanky

Ingredience:

1 střední mísa kadeřávku
1 větší jablko
1/2 červeného grapefruitu
citrónová šťáva z 1/2 citrónu
100 g pohanky
balíček stonkové brokolice
hrst opražených oloupaných lískových ořechů
řepkový olej a vinný ocet na dresing
mořská sůl
čerstvě namletý pepř

Postup:

Kadeřávek omyjte a lehce osušte. Nejdříve odstraňte z kadeřávku tvrdé stonky a nakrájejte listy na menší kousky. V míse smíchejte citrónovou šťávu a kadeřávek a vmasírujte šťávu do listů tak dlouho, dokud více neztmavne. Předehřejte troubu na 190 °C a na vyložený plech papírem rozprostřete pohanku a dejte na 10 minut zapéct.  Jablko neloupejte, jen odstraňte jadřinec a nakrájejte na kousky. Grapefruit oloupejte a nakrájejte na kousky. Lískové ořechy nasucho opražte a mnutím odstraňte slupku a poté nahrubo nakrájejte. Brokolici povařte v páře nebo horké vodě jen 3-4 minuty a prudce zchlaďte ve studené vodě, aby neztratila barvu. Dresing připravte vyšleháním 2 lžic oleje, lžičky soli, cukru a 2 lžic vinného nebo ovocného octa. Doplňte čerstvě namletým pepřem. Vše smíchejte s kadeřávkem a polijte dresingem.